Blog

Srovnání: Laser Egg 1 vs. Laser Egg 2 a 2+

Seznamte se s rozdíly jednotlivých modelů senzorů kvality ovzduší Kaiterra Laser Egg.

Toto nevelké zařízení umožňuje během okamžiku zjistit, jaká je kvalita vzduchu ve vašem okolí – doma, v práci nebo na procházce v parku. Výrobcem je firma Kaiterra, která byla založena v roce 2014 dvěma přáteli, Kenem Yingem a Liamem Batesem, kteří se seznámili na výletu motocykly po Tibetu. Bates, milovník extrémních sportů, vyrůstal ve Švýcarsku, ale poté odjel studovat do Číny. V roce 2010 vyhrál soutěž o nejlepšího cizince mluvícího plynule mandarínsky (a to rozhodně není snadný jazyk).

Když měl svůj vlastní program v televizní stanici Discovery, přestěhovali se s přítelkyní do Pekingu, který je nechvalně proslulý vysokou úrovní smogu. A právě problémy přítelkyně ho přiměly, aby se začal problematikou znečištění ovzduší zabývat. Přítelkyni v dětství postihlo onemocnění astmatem, které se podařilo časem vyléčit. Bohužel po příjezdu do Pekingu se nemoc vrátila s dvojnásobnou silou.

Lidé z Kaiterry navrhli senzor, který umožňuje sledovat kvalitu vzduchu v jeho okolí. Zařízení dali název Laser Egg, nebo měření se provádí pomocí laseru a komplikovaného systému zrcátek a samo zařízení tvarem připomíná překrojenou půlku vejce. Prodej předčil očekávání, a proto firma připravila další modely. Na trhu jsou v tuto chvíli dostupné tři verze: Laser Egg 1, Laser Egg 2 a 2+.

Připravili jsme pro vás krátké srovnání, abyste měli představu o tom, která verze nejlépe splní vaše očekávání.

Laser Egg 1 vs. Laser Egg 2 – společné vlastnosti

Co se týče vzhledu a technických parametrů, rozdíly mezi těmito modely jsou prakticky zanedbatelné. Baterie všech typů stačí na cca 8 hodin práce a nabíjené jsou z portu USB. Zařízení komunikují pomocí Wi-Fi, a výsledky se zobrazují na barevném LCD displeji. Lze je ovládat aplikací Kaiterra, kterou si můžete stáhnout z AppStore (iOS) nebo Google Play (Android).

Oba modely měří úroveň znečištění ovzduší a výsledek uvádí ve stupnici AQI (Air Quality Index) dle amerických (AQUIS – náročnější) a čínských (AQICN) standardů. Praktický rozdíl je takový, že americká stupnice varuje před nebezpečnou koncentrací toxických látek a čínská stupnice je ve stejné situaci stále na zeleno a můžete jít na procházku… Navíc, každá verze Laser Egg měří a uvádí úroveň prachových částic PM 2,5, čili těch nejmenších a nejnebezpečnějších, které se dostávají přímo do krevního oběhu.

Laser Egg 1 vs. Laser Egg 2 – rozdíly

Laser Egg 2 je však vylepšený z hlediska dalších parametrů, které lze monitorovat. Uvádí teplotu okolí, vlhkost, předpověď počasí, (kterou stahuje z internetu po spojeni s aplikací v telefonu). Osoby, které zajímá problematika inteligentních domu, jistě uvítají podporu Apple HomeKit, kterou lze celkem snadno aktivovat. Laser Egg 2 se v takovém případě změní v čidlo, které může řídit např. otevírání oken nebo práci čističky vzduchu, shromážděná data jsou kdykoliv dostupná pro Siri.

Doplňkové funkce Laser Egg 2+

Před několika týdny se objevila v prodeji také verze označená výrobcem jako 2+. Přibyly nové funkce – měření úrovně tzv. těkavých organických látek (TOL, anglicky TVOC). Jedná se o chemické sloučeniny, které se uvolňují z mnoha předmětů v našem nejbližším okol – ze zdí, koberců, barev, laků, kancelářských zařízení a také z deodorantů a domácích čistících prostředků. Ač jsou při nevelké koncentraci bezpečné, při promíchání v malém prostoru se mohou proměnit v jedovatý koktejl. K něčemu takovému může dojít, např. když pracovníci na stavbě použijí barvy a laky neznámého původu, které by se v EU vůbec neměly prodávat. Laser Egg 2+ sleduje úroveň TOL/TVOC a upozorňuje uživatele při překročení limitu.

Senzory Laser Agg – cena

Laser Egg 1 je základní model. Odpoví nám na otázku, zda ovzduší v našem okolí je bezpečné, ale schází mu mnohé další funkce.

Proto se přikláním spíše k výběru mezi Laser Egg 2 a 2+, tím spíš, že jsme snížili cenu původního modelu na 3 286 Kč tak, aby cena nejlepšího modul opět nepřesáhla 4 200 Kč. Obrázky a další technické podrobnosti naleznete na našem obchodu: senzor kvality vzduchu Kaiterra Laser Egg 2 – cena 3 286 Kč (akce!), senzor kvality vzduchu Kaiterra Laser Egg 2+ – cena 4 183 Kč.

Komentáře

Napsat komentář